Foredrag: Industrien som bygget Norge

scheduleTorsdag 14. mars 18:30

Finn Nesvold vil ta oss gjennom historien om industribygging, Jøssingfjords rolle i Norges utvikling og oppfinnelsen av Søderbergelektroden.

Dalane Folkemuseums Venneforening inviterer til foredrag torsdag 14. mars i Jøssingfjord Vitenmuseum.

Finn Nesvold er en kunnskapsrik mann fra Sokndal, som tar oss gjennom historien om industribygging med gruvedrift, vannkraftutbygging og metallsmelting. Det er en historie om utviklingen av Norge som Jøssingfjord er en viktig del av. Da den svenske ingeniøren Søderberg oppholdt seg i Jøssingfjord utviklet han en elektrode som anvendes i elektrometallurgisk industri. Oppfinnelsen har fått en enorm betydning. Jøssingfjord Vitenmuseum er utrolig i seg selv med så mange vansker underveis i byggingen. Men nå står bygget der og det nærmer seg åpning!

Kaffe, kringle og drøs etter foredraget. Merk dag og sted! Velkommen!

OBS: Veien mellom Jøssingfjord og Hauge i Dalane holdes stengt etter kl. 19:00, men venneforeningen har avtalt at alle som deltar på foredraget skal slippes igjennom kl. 21:00.

Beliggenhet

Kart som viser hvor Jøssingfjord Vitenmuseum er.
JV

Jøssingfjord Vitenmuseum

Åna-Sira-veien 665, 4380 Hauge i Dalane

Jøssingfjord i Sokndal kommune. Avkjørsel fra fylkesvei 44 i bunnen av dalen.